آغاز بهره برداری کامل از واحدهای بخار نیروگاه سیکل ترکیبی پرند مپنا
تاریخ خبر : 15 اردیبهشت 99

نخستین توربین کلاس F گروه مپنا به نیروگاه اندیمشک بارگیری شد

واحد سوم سومین و آخرین واحد بخش بخاری نیروگاه سیکل ترکیبی پرند مپنا، به دستور رئیس جمهور از طریق ویدئو کنفرانس و با حضور وزیر نیرو، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی، مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی، مدیرعامل گروه مپنا و نیز جمعی از مدیران ارشد صنعت برق کشور در سایت نیروگاه، صبح روز پنجشنبه ۲۸ فروردین ماه ۹۹ افتتاح شد.
در این مراسم همایون حائری، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی و عباس علی آبادی مدیرعامل گروه مپنا، از طریق ویدئو کنفرانس خطاب به رییس جمهور به تشریح ویژگی‌های نیروگاه پرند مپنا پرداختند. 
 حائری گفت: امروز از واحدهای بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی پرند به ظرفیت هر یک ۱۶۰ مگاوات بهره‌برداری شد و ظرفیت تولید این نیروگاه به ۱۵۰۳ مگاوات رسید. در این حال ظرفیت کلی شبکه برق کشور نیز به ۸۳ هزار مگاوات رسید. 
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی تاکید کرد: کلیه تجهیزات اصلی نیروگاه پرند توسط شرکت مپنا داخلی‌سازی شده و نیاز به قطعات و تجهیزات خارجی ندارد. 
وی افزود:  با بهره‌برداری از واحد‌های بخار نیروگاه پرند، سالانه ۸۵۵ میلیون مترمکعب گاز صرفه‌جویی شده و مزایای محیط زیستی فراوانی نیز به همراه خواهد داشت.
حائری تصریح کرد: همکاران پروژه نیروگاه پرند و گروه مپنا با وجود شرایط بیماری کرونا به صورت شبانه‌روزی کار و فعالیت کردند تا این پروژه به بهره‌برداری برسد و مردم عزیز کشورمان هیچ گونه خاموشی برق نداشته باشند که جای قدردانی دارد.

در این مراسم مدیرعامل گروه مپنا نیز با آرزوی صحت و سلامتی برای آحاد ملت ایران و ملتهای جهان، اظهار کرد: طرح تبدیل نیروگاه های گازی به چرخه ترکیبی از ایده هایی است که توسط وزارت نیرو و گروه مپنا، با انگیزه ملی و در راستای توسعه زیرساخت های کشور همزمان با افزایش سطح بهره وری در حوزه انرژی و اقتصاد، از دیرهنگام پیگیری شده است. 

عباس علی آبادی گفت: با تصویب قوانین مربوطه، مدل قراردادهای بیع متقابل با مساعدت ریاست جمهوری، وزارت خانه های نیرو و نفت مبتنی بر  بند 19 قانون بودجه سال 1392 به عنوان مدل مطلوب مورد توجه قرار گرفت و با ا