آغاز عملیات اجرایی نیروگاه سیکل ترکیبی کلاسF سهند
تاریخ خبر : 12 مرداد 98

نخستین توربین کلاس F گروه مپنا به نیروگاه اندیمشک بارگیری شد

عملیات اجرایی نیروگاه سیکل ترکیبی ۴۵۱ مگاواتی کلاس F سهند در استان آذربایجان شرقی، به صورت ویدئو کنفرانس و با دستور رئیس جمهور آغاز شد.
نیروگاه سیکل ترکیبی سهند، شامل یک واحد گاز و یک واحد بخار، دارای ظرفیت گازی ۳۰۷ مگاوات و ظرفیت بخار ۱۴۴ مگاوات (مجموع ظرفیت ۴۵۱ مگاوات) و راندمان ۵۸ درصد ساخته می‌شود. کارفرمای پروژه شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی، پیمانکار گروه مپنا، مشاور نظارت عالیه شرکت مهندسی قدس نیرو و مشاور نظارت کارگاهی شرکت مشاور نیرو خواهند بود.
ایجاد شرایط مناسب برای تأمین برق صنایع و کشاورزی با راه‌اندازی نیروگاه سهند
در مراسم آغاز عملیات اجرایی پروژه نیروگاه سهند، حجت‌الاسلام "حسن روحانی" از طریق ویدئو کنفرانس، از کارشناسان این پروژه و افرادی که برای توسعه کشور تلاش می‌کنند قدردانی کرد و اظهار داشت: خوشحالیم امروز علاوه بر افتتاح یک واحد نیروگاهی در هریس، عملیات احداث نیروگاه جدید ۴۵۱ مگاواتی سهند در بناب نیز آغاز می‌شود.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی نیز در این مراسم گفت: ظرفیت نیروگاه سیکل ترکیبی سهند بناب ۴۵۱ مگاوات و شامل یک واحد توربین گازی به ظرفیت ۳۰۷ مگاوات است که تا تابستان ۱۴۰۰ وارد مدار می‌شود و دارای یک واحد توربین بخار نیز با ظرفیت ۱۴۴ مگاوات با راندمان ۵۸ درصد است.
"همایون حائری"، اعتبار این پروژه را ۲۵۰ میلیون یورو عنوان کرد و افزود: سوخت اول این نیروگاه سیکل ترکیبی، گاز و سوخت دوم آن گازوئیل است و در ساخت آن از حداکثر توان داخلی استفاده شده است.
وی اظهار داشت: این نیروگاه در جوار نیروگاه قدیمی بخار بناب به ظرفیت ۶۵۰ مگاوات احداث می‌شود و با ترکیب ظرفیت این ۲ نیروگاه، ظرفیت تولید برق در جنوب آذربایجان شرقی به بیش از یک هزار مگاوات می‌رسد که شرایط بسیار مناسبی برای تأمین برق منطقه به ویژه در بخش صنایع و کشاورزی فراهم می‌شود.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی خاطرنشان کرد: نیروگاه هریس از طریق خط ۴۰۰ کیلوولت و نیروگاه تبریز و همچنین از طریق خط خوی به نیروگاه بناب مت