تفاهم‌نامه احداث نیروگاه ۵۴۰ مگاواتی لاذقیه سوریه با مپنا امضاء شد
تاریخ خبر : 10 مهر 97

نخستین توربین کلاس F گروه مپنا به نیروگاه اندیمشک بارگیری شد

تفاهم‌نامه احداث نیروگاه سیکل ترکیبی ۵۴۰ مگاواتی لاذقیه، بین گروه مپنا و موسسه تولید برق سوریه به امضاء رسید.
"عباس علی‌آبادی" مدیرعامل گروه مپنا و "محمود رمضان" مدیرعامل موسسه تولید برق سوریه، تفاهم‌نامه احداث نیروگاه سیکل ترکیبی ۵۴۰ مگاواتی لاذقیه را به همراه یک خط لوله انتقال گاز به امضاء رساندند.
بر اساس تفاهم، نیروگاه لاذقیه ابتدای سال 2019 توسط مپنا احداث می‌شود. واحد گازی اول این نیروگاه در 18 ماه، واحد گازی دوم در 24 ماه و واحد بخار در مدت 34 ماه تکمیل خواهد شد. گاز این پروژه نیروگاهی نیز با خط لوله 70 کیلومتری از منابع گازی سوریه تأمین شده و 2 میلیون متر مکعب ظرفیت دارد.
این مراسم، صبح روز سه‌شنبه دهم مهر ماه با حضور "رضا اردکانیان" وزیر نیرو کشورمان و "محمد زهیر خربوطلی" وزیر برق و جمعی از مدیران ارشد صنعت برق سوریه در ساختمان مرکزی وزارت نیرو برگزار شد. 
در این رویداد همچنین وزیر برق سوریه خواستار مشارکت گروه مپنا در زمینه احداث نیروگاه گازی در شهر حلب و تعمیر و بازسازی نیروگاه بخاری حلب، بازسازی واحد گازی نیروگاه بانیاس به ظرفیت 34 مگاوات، تعمیرات و تأمین قطعات یدکی واحدهای گاز 3 و 5 نیروگاه سیکل ترکیبی جندر و احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر شد.   
در ادامه، رضا اردکانیان وزیر نیرو اظهار داشت: تاکنون بیش از 800 مگاوات از نیروگاه‌های مختلف کشور سوریه برای بازسازی و تعمیرات معرفی شده‌اند و شرکت‌های ایرانی برای همکاری آمادگی کامل دارند.
وی افزود: نیروگاهی که قرار است مپنا در لاذقیه احداث کند، در جلسه امروز با هیئت سوری نهایی شد. همچنین در این مذاکرات گسترش همکاری‌ها در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر مورد بحث قرار گرفت و از جمله مقرر شد یک نیروگاه 50 مگاواتی بادی در دستور کار قرار گیرد، خوشبختانه مذاکرات این نیروگاه انجام شده و در حال پیشرفت و نهایی شدن است.
"محمد زهیر خربوطلی"، وزیر برق سوریه نیز در مراسم امضاء تفاهم‌نامه ساخت نیروگاه سیکل ترکیبی 540 مگاواتی لاذقیه، با بیان افزایش تقاضا برای برق در کشور متبوعش و نیاز به راه‌اندازی دوباره بخش‌های صنعتی، کشاورزی، خدماتی و گردشگری، بر احداث نیروگاه 540 مگاواتی لاذقیه با گروه مپنا بر اساس برنامه زمانی تأکید کرد.
وی تصریح کرد: با وجود شرایط حاکم بر سوریه، 900 مگاوات نیروگاه توسط گروه مپنا در این کشور احداث شده که نقش بسیار تأثیرگذاری در تأمین برق مورد نیاز آن کشور دارند.
وی همچنین از توافق با گروه مپنا جهت بازسازی برخی نیروگاه‌ها و تأمین تجهیزات و قطعات یدکی مورد نیاز از ابتدای سال آینده میلادی خبر داد.
 


نام
ایمیل (محرمانه)
تلفن (محرمانه)